İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 EKİM 2021, SALI   

47

ODAMIZDAN REKTÖRLERE AÇIK MEKTUP

    Yayına Giriş Tarihi: 05.07.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 05.07.2021 16:28:05  Yayınlayan Birim: DENİZLİ ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 05.07.2021 16:27:56

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yüzgeç tarafından, inşaat mühendisliği eğitimi hakkında rektörlere gönderilen açık mektup.

Sizin de yakından bildiğiniz üzere ülkemizde inşaat mühendisliği eğitimi ciddi sorunlar ve sıkıntılar içerisindedir. İnşaat mühendisliği eğitimi, fiziki altyapı, donanım, öğrenci ve öğretim üyesi oranları, bütçe büyüklüğü, araştırmalara ayrılan kaynak, ders müfredatı gibi eğitimi doğrudan etkileyen faktörler nedeniyle tartışmalı durumdadır.

Türkiye gibi bir deprem ülkesinde inşaat mühendisliği eğitiminin niteliği ve kapsamı hayati önem taşıyan bir konudur. Yapıların sağlam ve sürdürülebilir inşa edilmesi insan yaşamının güvenliğiyle doğrudan doğruya ilgilidir.

Ne yazık ki 2021 yılı için yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzunda, bu yıl da inşaat mühendisliği taban başarı sırası 300.000 olarak belirlenmiştir. Üniversite sınavlarında matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi alanlarda eksi net yapan öğrenciler inşaat mühendisliği bölümlerine yerleştirilebilmektedir.

2020 yılında inşaat mühendisliği eğitimi için kontenjan açılan bölüm sayısı 93`ü Devlet, 34`ü Vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 127`dir. Üniversitelerimizden her yıl ortalama on bin öğrenci inşaat mühendisi olarak mezun olmaktadır.

İnşaat mühendisliği bölüm kontenjanlarındaki seviyelerin ne inşaat alanındaki istihdamla ne de üretim endeksleriyle orantılı olmadığı açıktır. İnşaat mühendisliği alanındaki işsizlik seviyeleri tarihin en kötü seviyelerindedir. Odamız tarafından hazırlanan İnşaat Mühendisliği İstihdam raporuna göre her üç inşaat mühendisinden biri, her iki genç inşaat mühendisinden biri işsizdir.

Ülkemiz yapı üretiminde ciddi sorunlarla karşı karşıyayken, yaşanan orta ölçekli depremlerde bile yapı stokumuzun vahameti ortaya çıkmaktayken, mevcut tablodaki gibi bir inşaat mühendisliği eğitimiyle sınırsız yetkilerle donatılmış olarak genç mühendislerin mezun edilmesinin daha büyük sorunlara yol açacağı kesindir.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası tarafından YÖK Başkanı Sayın Yekta Saraç`a yönelik bir açık mektup hazırlanmış ve bu mektupta yukarıda özetle bahsettiğimiz sorunlara ilişkin veriler ve analizler sunulmuştur. Ekte sizinle paylaştığımız söz konusu mektup dikkatle incelendiğinde sorunlarımızın büyüklüğü daha iyi anlaşılacaktır. Bu metnin üniversitelerimiz başta olmak üzere tüm kamuoyu için aydınlatıcı olacağını düşünüyoruz. Mektubun sonuç bölümünde yer alan çözüm önerilerimizin, ülkemizin en önemli sorunlarından biri olarak gördüğümüz inşaat mühendisliği eğitimi için acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bunun için Odamız tüm imkanlarını ve birikimini kullanarak çözüme katkı sunmaya hazırdır.

Saygılarımızla,

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu Başkanı
Taner Yüzgeç


Okunma Sayısı: 19

Denizli Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.