İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

04 ARALIK 2021, CUMARTESİ   

17

YENİ MÜTEAHHİTLİK YÖNETMELİĞİ ANLATILDI...

    Yayına Giriş Tarihi: 06.02.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 06.02.2020 11:03:05  Yayınlayan Birim: DENİZLİ ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 06.02.2020 10:56:41

Şubemiz tarafından 4 Şubat 2020 Salı günü Merkezefendi Kongre ve Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirilen, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü Belgelendirme Hizmetleri Dairesi Başkanı Sayın Adem Sankur`un sunduğu ‘Yeni Müteahhitlik Yönetmeliği’ hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Katkılarından dolayı Daire Başkanımız Sayın Adem Sankur`a teşekkür ederiz.

 

Denizli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy, mimar, mühendis ve inşaat mühendislerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını Şube Başkanımız Sayın Prof. Dr. Şevket Murat Şenel yaptı. Şenel; "Senelerden beri söylüyoruz. Güvenli yapıların üretilmesi birçok başlıktan oluşuyor. İyi mühendislik, iyi proje, iyi uygulama ve doğru yapı denetim, bunlar zincirin birer halkası. Bu zincirlerden biri olmadığı zaman güvenli şehirler, güvenli konutlar mümkün değil. Yıllardır bu halkalardan müteahhitlik bu zincirin zayıf halkalarından birisi. Bakanlığımızın yeni yürürlüğe aldığı yönetmelikle umarım bu sorunlar azalacaktır. Böyle bir yönetmeliğe ihtiyaç vardı. Türkiye bir deprem ülkesi. Her önüne gelenin müteahhitlik yapamaması gerekiyor. Yönetmelikle bu sorunlara çözüm bulunacak. Bu yönetmelikle birlikte artık müteahhitlik için gerekli şartlar olacak" dedi.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü Belgelendirme Hizmetleri Dairesi Başkanı Sayın Adem Sankur; "Müteahhit olmak için gerçek kişiler oda kayıt belgesi yetiyordu. Bu yönetmelikle birlikte ekonomik, mali ve mesleki teknik yeterlilik arıyoruz. Dünya örnekleri böyle. Biz de dünya örneklerine uyumlu bir model geliştirdik. Bu şartları ve yeterliliği olanlar müteahhitlik yapabilecek. Yeterliliği olduğu taahhütleri üstlenebilecekler. Kendi tavanının üstüne çıkamayacaklar. Bu yönetmelikle birlikte iş deneyimleri kıymete binecek" şeklinde konuştu.

Bu etkinliğimize katkılarından dolayı T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü Belgelendirme Hizmetleri Dairesi Başkanı Sayın Adem Sankur` a teşekkür ederiz.


Okunma Sayısı: 265

Denizli Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.